Biznesa domnīca rosina viedokļu apmaiņu

Parādīt saistītās lietas

2019. gada 31.oktobrī

Ar pasākumu Cēsīs ievadīts biznesa domnīcu cikls, kas notiks vēl vairākās Latvijas pilsētās. To rīko Latvijas Darba devēju konfederācijā (LDDK), Attīstības finanšu institūcija ALTUM un Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā.

Vizīti Cēsīs viesi sāka ar viesošanos uzņēmumā “M.E.LAT-LUX”, kur tikās ar Cēsu Uzņēmēju kluba valdi. Tika pārrunātas gan vietējās aktualitātes, gan valstiskas norises. Pēc sarunām viesi iepazinās ar uzņēmumu “M.E.LAT-LUX”. Tā vadītājs Māris Gailis, stāstot par veiksmīgas uzņēmējdarbības pamatiem, norādīja, ka viņi daudz investē speciālistos un to vislabāk novērtējot klienti: “Mums nevajag reklāmu, klienti, kuri reiz te bijuši, atgriežas atkal un atkal. Mums klienti vienmēr bijuši pirmajā vietā.”

Dienas otrajā pusē “Villā Santa” viesi tikās ar reģiona uzņēmējiem, lai pārrunātu aktualitātes. Stāstot par šādu tikšanos rīkošanu, LDDK ģenerālsekretāre Līga Meņģelsone uzsvēra, ka reģionos darbojas daudz jaudīgu un ilgt­spējīgu uzņēmumu, tāpēc biznesa domnīcās tiks stāstīts, kā darba devējiem, izmantojot dažādus atbalsta veidus, kļūt par ietekmīgu spēku sociālekonomisko interešu līdzsvarošanā.

LDDK prezidents Vitālijs Gavrilovs uzrunā norādīja uz prioritātēm uzņēmējdarbībā: “Galvenā no tām ir konkurētspēja un reputācija. Tikpat svarīga ir kvalificēta darbaspēka pieejamība, resursu izmaksas, reformas un sociālais dialogs. Bez dialoga uz priekšu netiksim. Tikai tas dod iespēju izmantot katra cilvēka unikālās īpašības, papildināt vienam otru ar zināšanām, pieredzi, atbildību un savu izpratni par dzīvi.”

LDDK eksperts Jānis Hermanis prezentēja ieskatu par globālās ekonomikas ietekmi uz konkrētā reģiona tautsaimniecību. Viņš norādīja, ka pasaules ekonomika aug lēnāk nekā iepriekš: “Tas nav tāpēc, ka ir kāds burbulis vai problēmas finanšu sektorā, galvenie iemesli saistīti ar destruktīviem un neprognozējamiem politiķu lēmumiem. Tāpēc arī attiecībā uz nākotni ir neskaidrība. Starptautiskais valūtas fonds aprēķinājis, ka tādēļ pasaules iekšzemes kopprodukts šogad zaudējis vienu procentu, kas ir aptuveni Šveices ekonomika. Un tas tādēļ, ka ir tirdzniecības kari, breksits, citas tiešās un netiešās ietekmes.”

Viņš runāja arī par ekonomisko situāciju valstī, kā vienu no problēmām minot to, ka darba tirgū ienāk mazāk cilvēku, nekā iziet, tas liecina, ka darba tirgus sasprings arvien vairāk. “Tas vēl jūtamāks reģionos, kur iedzīvotāju skaits samazinās, cilvēki noveco. Tas ir liels izaicinājums darba devējiem, jo būs mazāk cilvēku, kuri strādā, arī iekšējais tirgus kļūs mazāks. Tāpēc jāskatās plašāk, jāstrādā uz citiem Latvijas reģioniem un citām valstīm, globālajiem tirgiem,” teica J. Hermanis.

L. Meņģelsone runāja par to, kāds ir ietekmīgs darba devējs, kā panākt procesu pozitīvu virzību: “Viens nav karotājs, vispirms jautājumi jārisina nozarē. Tāpēc svarīgi apvienoties uzņēmēju klubos, nozaru asociācijās, lai caur tiem, caur LDDK virzītu svarīgus jautājumus.”

Valsts finanšu institūcijas ALTUM valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš informēja par piedāvājumiem, kas īpaši noderīgi uzņēmējiem. Pēc viņa teiktā ALTUM finanšu portfelis 2019. – 2022.gadā būs 945 miljonu eiro vērtībā: “Mums ir finansējums, to gribam ātrāk laist apritē. Mēs nekonkurējam ar bankām, ejam riskantākos, bet daudzsološos projektos. Mūsu uzdevums palīdzēt Latvijai augt.”

Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā pārstāvis ekonomists Mārtiņš Zemītis, stāstot par Eiropas naudas pieejamību, norādīja, ka visos aizvadītajos gados, pieskaitot līdzekļus, kurus saņēmām pirms iestāšanās Eiropas Savienībā, Latvijā iepludināti apmēram 12 miljardi eiro, kas ir vairāk nekā valsts gada budžets: “Latvija ir ļoti atkarīga no Eiropas naudas, bet, kā zināms, neviena atkarība nav laba veselībai. Ik gadu vairāk nekā 60 procenti, dažos gados pat gandrīz 70 procenti investīciju saistītas ar Eiropas naudas injekcijām. Ar Eiropas naudu paveikts daudz, to nevar noliegt, bet pārāk daudz likts tieši uz šo atkarību, īpaši reģionos maz notiek bez Eiropas finansējuma.”

Pēc pasākuma Cēsu uzņēmējs Mārtiņš Raudziņš atzina, ka šādas domnīcas ir vajadzīgas un lieliski, ka tā notiek Cēsīs: “Uz­ņēmējiem laika grafiks saspringts, bet to atrast šādam pasākumam ir vērtīgi. Uzzināju noderīgu informāciju par ALTUM, bija labas prezentācijas par ekonomikas tendencēm, ir pietiekami daudz informācijas, ko pārdomāt, analizēt, bet lēmumi jāpieņem katram pašam.”

Avots: edruva.lv/