Vizītes ietvaros Daugavpilī Gruzijas vēstnieks tiekas ar LSP vadītāju I.Kanašku

Parādīt saistītās lietas

2016. gada 09.februārī

Iesākot jaunu gadu, Daugavpils novadā viesojās Gruzijas vēstnieks Latvijā – Teimurazs Džandžalija. Oficiālā tikšanās iesākās Daugavpils novada domē, kurā piedalījās novada domes vadība, Latgales reģiona attīstības aģentūras pārstāvji, Latvijas – Gruzijas lietišķās sadarbības padomes priekšsēdētājs, kā arī pārstāvji no Latvijas lauku konsultāciju centra Daugavpils biroja un Pārtikas un veterinārā dienesta Dienvidlatgales pārvaldes.

Teimurazs Džandžalija ir Gruzijas vēstnieks Latvijā kopš 2013. gada.

Vēstnieks ir viesojies arī citās Latvijas pašvaldībās, pārrunājot abu valstu turpmākās sadarbības iespējas lauksaimniecības produktu tirdzniecības jomā. Vēstnieks tikšanās laikā novada domē izteica interesi sadarboties un apgūt mūsu zemnieku un uzņēmēju pieredzi, atvedot uz Latviju Gruzijas lielzemniekus un uzņēmējus.

Savas prezentācijas laikā Teimurazs Džandžalija stāstīja par Gruzijas ekonomiku un investīciju iespējām lauksaimniecības nozarē, uzsverot, ka valstī ir pretimnākoši kreditēšanas nosacījumi biznesa uzsākšanai.

Galvenais kultūraugs Gruzijā ir tēja, tiek audzēti arī citrusaugļi, vairāk kā 500 vīnogu šķirnes, kā arī kvieši, mieži, tabaka un dārzeņi. Lielākās nozares ir pārtikas apstrāde un vīnrūpniecība. Kā rezumēja vēstnieks, Gruzijā ir 22 mikroklimatiskās zonas, kas ļauj ražot gandrīz visu.

Latvijas – Gruzijas lietišķās sadarbības padomes priekšsēdētājs Imants Kanaška tikšanās gaitā uzsvēra, ka tiešie kontakti ar Gruzijas uzņēmējiem jau ir nodibināti, taču veiksmīgākai sadarbībai traucē vīzu režīms.

Vēstnieks arī uzsvēra, ka kopš Austrumu partnerības izveides Gruzija ir sasniegusi ievērojamu progresu, kas izpaužas Gruzijas – Eiropas Savienības asociācijas līguma īstenošanā, īpaši attiecībā uz pārtikas nekaitīguma un veterinārijas standartiem. Arī Gruzijas eksporta pieaugums uz ES ir pozitīva zīme un labs piemērs. No Gruzijas Latvijā galvenokārt tiek ievestas pārtikas preces un augu valsts produkti.

Pēc oficiālās pieņemšanas novada domē delegācija devās uz Sventes pagastu.

Baltijā lielākā paipalu olu ražotāja – SIA „Eka paipalas” līdzīpašnieks Vasīlijs Petrovs viesiem izrādīja paipalu fermu, kā arī pastāstīja par uzņēmuma aizsākumiem un pašreizējās ražošanas apjomiem. Neizpalika arī bez produkcijas degustācijām, kas viesus neatstāja vienaldzīgus.

Pēc paipalu fermas vizīte turpinājās Sventes pagasta zemnieka Roberta Jonāna saimniecībā „Stārķi”, pēc kuras apskates vēstnieks dalījās savos iespaidos.

Teimurazs Džandžalija: „Mūsu vizītes mērķis ir iepazīties ar reģiona ekonomiku, pirmām kārtām – lauksaimniecības nozari. Idejiski ieplānojām mūsu vizīti tā, lai būtu ko pastāstīt mūsu uzņēmējiem. Gruzijas ekonomikā lauksaimniecībai bija un ir samērā liela nozīme. Ir interese par Latvijas praksi tieši šajā nozarē. Daugavpils novadā mēs redzējām ļoti interesantas un progresīvas saimniecības un uzņēmumus. Mums ir radies ļoti labs iespaids. Esam gatavi attīstīt divpusējās sadarbības iespējas un virzīties uz priekšu. Šī prakse un pieredze, ko gūsim Latvijā, mums ir ļoti nozīmīga un svarīga. Interesanti bija apskatīt paipalu fermu, jo arī Gruzijā audzē paipalas, tikai ražošanas apjoms nav tik liels. Ir svarīgi, ka šādi uzņēmumi nodrošina gan darba vietas, gan arī paredz produkcijas eksportu uz citām valstīm.

Protams, tiek skatītas arī sadarbības iespējas ar novada pašvaldību, pilsēta jau sadarbojas ar Gruzijas kūrortpilsētu Batumi. Mūsu uzdevums, aizbraucot mājās, būs uzrunāt tās pašvaldības, kas būtu gatavas sadarboties ne tikai kultūras jomā, bet arī ekonomikas nozarē. Ceram, ka šāda sadarbība tikai turpināsies.

Autors: Olga Smane