LDDK ar Starptautiskās darba organizācijas ģenerāldirektoru pārrunā reģionu depopulāciju un tās risinājumus

Parādīt saistītās lietas

2015. gada 23.aprīlī

Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) vadība šonedēļ Rīgā notiekošās Eiropas Savienības darba un sociālo lietu ministru neformālās sanāksmes ietvaros tikās ar Starptautiskās darba organizācijas (International Labour Organisation; ILO) ģenerāldirektoru Gaju Raideru (Guy Rider), lai pārrunātu Latvijas sociālo partneru aktualitātes darba vides kontekstā. G.Raideru īpaši interesēja depopulācijas jeb iedzīvotāju migrācijas problemātika, kuru ES, Latvijas un arī reģionālā līmenī kā vienu no būtiskākajām problēmām akcentē arī LDDK.

LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone: “Tas, ka desmit gadus pēc pievienošanās ES valstu saimei Latvijas IKP uz vienu iedzīvotāju joprojām ir tikai 64% no ES vidējā līmeņa, neapšaubāmi ir viens no iemesliem, kādēļ liela daļa ekonomiski aktīvo iedzīvotāju ir aizplūdusi uz attīstītākām valstīm un kādēļ viena no būtiskākajām problēmām patlaban ir depopulācija. Tas nenoliedzami mazina Latvijas konkurētspēju un attīstības perspektīvas. Tomēr depopulācija nav cēlonis – tās ir sekas.

Raidera kungs interesējās, kādu ilgtermiņa risinājumu mēs redzam šai problēmai. Uzsvērām – depopulācijai ir ekonomiski iemesli, un, lai tos risinātu, jāveicina uzņēmēju gatavība investēt attīstībā un jaunu darba vietu radīšanā. Līdz ar to kritiski svarīgās jomas ir darba nodokļu mazināšana, kas patlaban aktuāla visā Eiropā, elektroenerģijas cenu mazināšana, kas īpaši būtiska visām ražojošajām nozarēm, tāpat pētniecības un attīstības izdevumu palielināšana, kā arī izglītības un darba tirgus tuvināšana, nodrošinot iedzīvotājiem prasmes, kas ir pieprasītas darba tirgū.”

Starptautiskās darba organizācijas ģenerāldirektors tikšanās laikā Latvijas sociālos partnerus īpaši uzteica par efektīvu sadarbību Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) un citos formātos ekonomiskās krīzes laikā, kā arī pašreizējos ekonomiskajos apstākļos, kad Latvijas un visas Eiropas prioritāte ir ekonomiskās aktivitātes atjaunošana.