Sociālie partneri: valdības piedāvājums 2016.gada budžetam radīs negatīvas sekas ekonomikā

Parādīt saistītās lietas

2015. gada 31.augustā

Valdības piedāvājums budžeta ieņēmumu paaugstināšanai 2016.gadā radīs negatīvas sekas ekonomikai un iedzīvotāju labklājībai kopumā, mazinot nodarbinātību, bremzējot algu pieaugumu un stiprinot ēnu ekonomikas priekšrocības, – tā pirmdien pēc Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdes norādīja valdības sociālie partneri, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība un Latvijas Darba devēju konfederācija.

LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers: „Ar valdību un Finanšu ministriju apspriežot nākamā gada budžetu, redzam, ka piedāvātās izmaiņas nodokļu sistēmā bremzēs reālu darba samaksas un valsts ieņēmumu pieaugumu. Šķiet, ka valdība ir aizmirsusi, ka arī tā ir darba devējs ļoti daudziem darbiniekiem. Mēs gaidījām jau pieņemto lēmumu īstenošanu darbaspēka nodokļu samazināšanā, taču tā vietā valdība vēlas atņemt ienākumus labāk atalgotajiem darbiniekiem, bet principiāli neskar kapitālu, tādējādi stiprinot jau tā augstās ēnu ekonomikas potenciālu.”

LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone: „Šobrīd mēs redzam, ka valdība netur divus ļoti būtiskus solījumus ar nozīmīgu ietekmi uz legālā sektora uzņēmumu konkurētspēju, – tie ir darba nodokļi un plānotais obligātās iepirkuma komponentes (OIK) pieaugums. Acīmredzot valdība pilnībā neizprot riskus, kādus līdz ar to rada ekonomikai kopumā.”

Sociālie partneri norāda, ka nākamā gada budžeta piedāvājums liek domāt, ka turpmāk algu pieaugums Latvijā būtiski sabremzēsies, pieaugs ēnu ekonomika, kurā strādājošie baudīs lielākas priekšrocības nekā legālajā uzņēmējdarbībā strādājošie, kā arī samazināsies investīcijas, vēl vairāk mazinot jaunu, labi apmaksātu darba vietu rašanos. Šāda ekonomikas attīstība radīs sekas, ka, mazinoties nodokļus maksājošo darba vietu skaitam, pasliktināsies arī nākotnes pensionāru izredzes un esošo pensiju potenciālais pieaugums.

Sociālie partneri uzskata, ka valdībai jātur dotie solījumi un jāpārvirza nodokļu slogs no darbaspēka uz patēriņu un kapitālu. Taču, ņemot vērā valdības uzstādījumus, LBAS un LDDK turpmāk plāno tikties ar visām parlamentā pārstāvētajām politiskajām partijām, skaidrojot saistību starp nodokļu sistēmas izmaiņām un budžeta ieņēmumiem.